Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

Czy wiesz, że nawet co trzeci Polak regularnie chrapie? Leczenie tej dolegliwości podejmuje jednak zaledwie około 10-15%. Nie leczymy chrapania z tego względu, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwych konsekwencji.

Bezdech senny, czyli dlaczego chrapanie to sygnał alarmowy?
Chrapanie to nic innego jak akustyczne zjawisko, które pojawia się w wyniku niedrożności układu oddechowego. Mózg pobudza dodatkowe mięśnie, które umożliwiają przepływ powietrza, co skutkuje charakterystycznymi dźwiękami podczas wdechu oraz wydechu.

Chrapanie tym samym może być odbierane jako sygnał alarmujący o zmianach zachodzących w górnych drogach oddechowych. Bardzo często jest pierwszym czynnikiem świadczącym o bezdechu sennym. Bezdech to nic innego jak zatrzymanie oddychania na około 3-10 sekund. Skutkuje gromadzeniem się dwutlenku węgla, niedotlenieniem, a nawet udarem mózgu czy zawałem serca.

O ile kilkukrotne zatrzymanie oddychania nie wyrządzi wielkiej szkody, o tyle osoby z zaawansowanym bezdechem mogą doświadczać nawet kilkuset przerw w oddychaniu podczas jednej nocy.

Dodatkowe konsekwencje nieleczenie chrapania
Chrapanie to przypadłość, która poza tym, że alarmuje nas o trudnościach w oddychaniu i zaburzeniach w budowie górnych dróg oddechowych, skutkuje również:

  • Uczuciem senności
  • Problemami z koncentracją
  • Bólami głowy

Ponadto, u mężczyzn chrapiących znacznie częściej diagnozuje się problemy z erekcją.

W jaki sposób mogę pozbyć się chrapania?
Chrapanie to defekt, którego eliminacja jest jak najbardziej wskazana. Można go wyeliminować na wiele różnych sposobów. Wybór metody determinowany jest przez diagnozę przyczyn.

W przypadku niedrożności wynikających z nieprawidłowej budowy dróg oddechowych zaleca się interwencję chirurgiczną, np. septoplastyka, snoreplastyka itd.

W przypadku niedrożności okresowych np. zwiotczenie mięśni gardła po wypiciu alkoholu, zalegająca flegma itd. Doskonałym rozwiązaniem będą suplementy diety (np. Snoran Plus).

W leczeniu chrapania stosuje się również specjalne aparaty (urządzenia kontrolujące ciśnienie przepływu powietrza).

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*