Łupież pstry

Łupież pstry to infekcja grzybicza skóry, która może występować na całym ciele. Powierzchowne zakażenie skóry jakim jest łupież pstry najczęściej pojawia się w okolicach klatki piersiowej. Problem diagnozowany jest najczęściej u pacjentów po okresie dojrzewania.

Przyczyny zakażenia

Za pojawienie się łupieżu pstrego odpowiadają lipofilne grzyby drożdżopodobne (z gatunku Pityrosporum ovale). Rozwojowi choroby sprzyja łojotok, nadmierne pocenie oraz osobnicza podatność skóry. Łupież pstry zaliczany jest do chorób zaraźliwych.

Do zakażenia może dojść w najróżniejszy sposób: począwszy od pożyczania szczotki do włosów, poprzez korzystanie z czyiś klapków, a skończywszy na wykorzystaniu nakryć głowy. Infekcja powstaje na skutek przeniesienia drożdżaków, które odpowiadają za powstawanie kolejnych ognisk choroby.

Przebieg choroby

Pierwsze dni choroby charakteryzują się występowaniem małe różowe lub ciemnobrunatne plamy. Jeśli przez kilka tygodni osoba borykająca się z tym problemem nie podejmie leczenia, wówczas plamy przyjmą jaśniejszy kolor.

W fazie ostatecznej choroby naskórek przybiera wygląd pstry. Na skórze pacjenta zauważalne są zarówno stare, jak i nowe plamy.

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie należy podjąć bezzwłocznie po rozpoznaniu choroby. W pierwszej kolejności zaleca się udanie do lekarza specjalisty, by zdiagnozować problem. W lwiej części przypadków wystarczy szampon lub inny specyfik przeciwłupieżowy.

Łupież pstry należy do chorób, które mogą powracać. Wszystko zależy od kuracji oraz higieny osoby borykającej się z problemem. Jeśli kuracja została przeprowadzona w prawidłowy sposób – istnieje możliwość, że nigdy nie wróci.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*